Nakliye Nedir?

Nakliye Nedir
Nakliyat Nakliye taşınması gereken Yük Ve Eşyaların eşyaların, yük araçlarıyla, bir Yerden Diğer Bir Yere taşınacak taşıma işine verilen Ad. Taşıma işlemlerine verilen genel isim olup eş anlamlısı Taşıma olarak da kullanılmaktadır. Nakil, kelimesinden türemiştir. Hasta Nakil Ve nakli, lojistik nakil gibi kelimeleri, günlük yaşantımızda kullanmaktayız. Yük taşımacılığı yapan sektörler de nakliye olarak adlandırılmaktadır.Günümüzde.

Nakliyat ve Taşımacılığın Serüveni:

İnsan dünya serüvenine başladığı Günden bu yana, taşımacılık günlük hayatımızda mevcuttur. Yük Taşımada Kullanılan Yük hayvanı olarak yaratılan atlar, develer ve eşekler, asırlarca insanoğluna hizmet etmiştir. Ticarette ve taşımacılıkta, Payton Ve at arabaları, en çok kullanılan nakliye araçları olmuştur. Çöl sıcaklarına dayanıklılık Özelliğine Sahip yaratılan develer ise, o zamanın kamyonları durumundaymış.

Daha sonra İhtiyaç Haline Gelmiş Ve sanayi devrimiyle, hayat hızlanmaya başlamış ve Dünya Nüfusu Git Gide çoğalmaya başlamış. Buna Karşı , yük taşımacılığı zorlaşmaya başlamış. Havanlar İle Yapılan Nakliye Birden çok atın çektiği arabalarla nakliyat yapılmaya başlanmış. Hayvanlarla yapılan nakliyatın revaçta olduğu eski zamanlarda, Hayvanların cinsleri önemli bir hale gelmiştir. Bugün nasıl araba marka Ve Çeşitlerine göre kalite belirleniyorsa, o gün içinde,Eşya Taşıma kapasitesine göre hayvanlar değerleniyordu.

Otomobil ve Kamyonun İcadından Sonra Nakliyat Nakliye:

1779 yılında Fransız mühendis topçu yüzbaşısı Fardler Nicholas Joseph Cugnot, kendi başına hareket eden bir araç üretti. Ancak içten yanmalı motorla çalışan ilk aracı, Alman mühendis Karlz Benz, 1885 yılında üretti. İlk kamyon türü taşımacılığı 1780 yılında Jon Yule tarafından üretilmiştir. 70 sterline 150 işçiyle taşıyacağı yükü, 10 sterline mal ettiği gemiden bozma, buharlı motorla çalışan kamyon yapmıştır.

Böylece kamyonların, piyasadaki rolü ortaya çıkmıştır. Bu icatla nakliyat tarihi büyük bir adım atmıştır. Kamyonların büyük yükleri, kısa zamanda taşıması keşfedildikten sonra, büyük Şirketler harekete geçerek, kamyonları geliştirmeye başlamışlardır. Böylece Nakliye nakliyat sektörü büyük bir hız kazanarak, günümüze Kadar gelmiştir.

Nakliyat İşinde Kamyon ve Trenlerin Faydası:

Hayvanlarla nakliyat yapan ülkeler, bunun cezasını Dünya Savaşı'nda çekmişlerdir. Savaşı kazanan ülkeler, tren ve Kamyonlarla, binlerce işçi ve yük hayvanıyla çekilecek yükü, kısa zamanda cephelere taşıdılar. Kamyonun icadıyla, onlarca ton yük kısa zamanda,Şehirler arası ve Ülkeler arası taşınmaya başlamıştır. Eskide Hayvanlar İle ve insanların günlerce taşıyacağı yükü birkaç saatte taşıyarak, nakliyat tarihinde büyük bir devrim oluşturdular. Trenlerin icadı ile yüzlerce ton yük, birkaç saat içerisinde taşınabilmektedir.

Gemiler ise, insanlık tarihi kadar eski bir nakliye tarihi vardır. Denizlerde nakliyat işleri, eski çağların vazgeçilmez, uluslararası nakliyat türüydü. Ancak karada hayvanların nakliyatta kullanılması devam ediyordu.

Uçak nakliyatı ise, uçakların insan hayatına girmesiyle başladı. II. Dünya Savaşı ile uçak nakliyat işleri, dünya piyasasına yayıldı. Böylece kısa zamanda silah ve askerler, başka bir bölgeye nakledilebiliyordu. İyi işlerde kullanılan nakliyat araçları, bazen böyle kötü işlerde de kullanılmıştır Nakliyat ve Klasik Yöntemler:

İnsan gücü ile nakliye de geri kalmış ülkelerde halen devam etmektedir. İnsan gücünün nakliyat işlerinde kullanılması da, en az insan kadar eskidir. Köleler, insan gücüyle nakliyatın simgeleridir. Hemen bütün işlerde köleler kullanılırdı. Yakın zamana kadar Türkiye'de de kamyonlara ve yük araçlarına yükleme işlerinde insan gücü kullanılıyordu.

Ev taşıma, ofis taşıma ve diğer taşıma işlerinde insan gücü vazgeçilmez etkendi. Pazar işlerinde, hayvancılıkta, hububat nakliyesinde, meyve-sebze işlerinde, bakliyat taşımacılığında ve sanayi işlerinde nakliyat işi çok önemlidir. Nakliye araçları, nakliye işlerinde vazgeçilmez araçlardır.

Asansörlü taşımacılık insanın yaratılışına kadar gitmektedir. Bedenen Yorulan insan, basit bir asansör yapıp, kuyudan su çekmeye başlamıştır. İlk asansörler de insan gücüyle çalışmaktaydı. Kralların ve imparatorların saraylarında insan gücüyle çalışan asansörler vardı. Savaşlarda da kullanılmıştır asansörler. Günümüzde, gökdelenleri kullanıma açan asansörler, binlerce çeşit üretilmektedir. Özellikle, yük taşıma işlerinde büyük fayda sağlamaktadır.

Nakliye Çeşitleri:

1 - Evden Eve Nakliyat:

Evden eve nakliyat bir sektör olmuştur. Eski taşıma sistemlerinde, asansör kullanılmıyordu. Tamamen iş gücüyle taşıma yapılıyordu. Asansörler vardı ancak çok pahalıydı. Piyasaya yayılmadı.

Ancak evden eve asansörlü nakliyat işlerinde asansörün pratik ve hızlı iş görmesiyle, büyük ilgi topladı. İlk önce eksper geliyor ve evinizde keşif yapıyor. Ne kadar eşya var? Nasıl taşınır?, Hangi yük kamyonu yeterlidir? Ve asansörü hangi pencereye kurmak gerekir? Gibi sorulara cevap aramaya başlar. Genellikle önü boş olan pencereler ve balkonlar tercih edilir. Pencereniz küçük olsa da, pencerenin orta kısmını söke biliyorlar. Asansörün pencereye tam olarak dayanması gerekiyor.

Eşyaların asansöre yerleştirilmesi ise tam bir denge istiyor. Böylece çoğu eşyayı asansörle içeri alıyorlar. Asansörün alamadığı birçok eşya kalabiliyor. Bunların da insan gücüyle çıkarıyorlar. Saatler içerisinde bütün eşyalar, rahat ve güvenilir bir şekilde yüksek binalardan alınıp, taşınması gereken adreslere taşınıyor. Bu iş için yetiştirilen elemanlar, çıkacak aksaklıkları daha önce tecrübe ettikleri için, kolaylıkla çöze bilmektedirler. Paketleme ve istifleme işlerinde, Malzemelerimizin zarar görmemesi için, en uygun yerlere koymaktadırlar.

2- Parsiyel Taşımacılık:

Nakliyat sektöründe, kolaylık sağlayan parsel taşımacılık, aynı güzergah üzerinde, farklı adreslere, eşya taşıma işidir. Yani, Kars Da ’bulunan bir vatandaş, İstanbul'a taşınacağı zaman, kırkayak veya tır gibi bir araç buluyor. Bu araç zaten İstanbul istikametinde yükü var. Boş yer varsa, Karslı vatandaşın eşyalarını da tıra yüklüyorlar. İşte bu tip taşımaya parsiyel taşıma denilmektedir.

Sadece kendi eşyası için taşıma ücreti ödeseydi, daha pahalı olacaktı. Sadece tır ve kırkayak türünde araçlarla, parsiyel taşımacılık yapılmamaktadır. Küçük araçlar da bu iş için kullanılmaktadır. Sadece bir kişi değil, birkaç kişinin eşyası da, taşınabilmektedir.

3 - Parça Yük Nakliyesi:

Parça yük taşıma işi ise, küçük çaplı eşya taşıma işlerine verilen addır. Küçük çaplı işler için, küçük araçlar da temin edilebilmektedir. Parça yük taşıma işinde, yine kırılgan eşyalar için özel kutular ve bölmeler ayrılmıştır. Sağlam eşyalar ise, en alta konmaktadır. En üste ise kırılabilen eşyalar konmaktadır.

4 - Nakliyat Ambarı:

Ambar nakliyat işlerinde ise, eşyalar ambarda özel bir şekilde paketlenir, listelerin. Paketleme esnasında kiloları tespit edilir. Bürüt ve Dara hesaplamalarıyla ve mesafe hesaplamalarıyla, tam bir fiyat çıkartılır. Sıvı maddeler içinde paketleme usulleri vardır. Bilgisayar gibi hassas cihazlar için, köpüklü kutular ve özel muhafaza yerleri vardır.

5 - Kargo Ve Ambar Nakliyat:

Kargo Ve Ambar Nakliyat, her türlü eşyayı parsiyel bir şekilde dağıtan nakliye firmalarıdır. Yine nakliyat firmalarının da kargo şirketlerine taşımacılığı vardır. Zamanında ve güvenli hızlı bir şekilde taşımacılık yapılmaktadır.

Nakliyat İşlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Kısımlar:

Nakliyat işlerinde, işini meslek edinmiş tecrübeli firmalarla çalışmak gerekir. Zamanında teslim, güvenli nakliyat, nakliye işinde önemli faktörlerdir. Paketleme ve asansörle taşıma işlerinde, taşınacak eşyaların nevisini tespit etmek çok önemlidir. Cinsine göre paketleme yapmamak ve yine cinsine göre istifleme yapmamak, eşyalara zarar verecektir. Asansörlü nakliyat tercih etmek, zamandan kazandıracaktır.

Daha güvenli ve pratik bir çözüm olacaktır. Taşıma konusunda en uygun aracı seçmek gerekir. Ekspertizle çalışmayan nakliye şirketleri, taşıma esnasında aksaklıkların çıkmasına neden olmaktadır. Nakliyat işlerinde mesafe ve yükün miktarı fiyatlandırma için tespit edilmektedir. Bu tespitlerin doğru yapılmaması, fiyat konusunda karmaşaya neden olacaktır. Fiyat konusundaki tutarsızlık da, güvenin ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Ev eşyalarınızı paketlenirken, bu konuda uzman kişilere paketlemek gerekir. Uzman kişilerin yapacağı paket, kırılgan ve sağlam eşyaların, zarar görmesini engelleyecektir.

Kayseri Nakliyat Ev ve ofis taşıma lisansına sahip, yılların tecrübesiyle hizmet veren, kalitesini kanıtlamış ve nakliyat sektörünün önde gelen firmalarından biridir.

Şehirler arası taşınmayı planlıyorsanız ve Şehirler arası nakliyat fiyatları nasıl belirlendiğini öğrenmek isterseniz konuyla ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Bu makale Kayseri Evden Eve Nakliyat tarafından yazılıp yayınlanmıştır.